Psylocybina łagodzi objawy depresji [NAJNOWSZE BADANIE]
Badanie opublikowane na początku listopada 2022 roku wykazało, że pojedyncza dawka syntetycznej wersji zmieniającego umysł składnika grzybów psylocybinowych, czyli psylocybiny, łagodzi objawy depresji u osób, z oporną na leczenie postacią choroby.
Randomizowane, podwójnie ślepe badanie kliniczne
W badaniu porównano wyniki dawki 25mg z dawką 10mg i 1mg syntetycznej psylocybiny COMP360.
Psylocybinę podano 233 pacjentom, którzy próbowali już w przeszłości co najmniej dwóch leków przeciwdepresyjnych z niewielkim powodzeniem. Po otrzymaniu psylocybiny pacjenci wchodzili w stan psychoaktywny na okres od czterech do sześciu godzin, ale gdy efekt ten minął opuszczali klinikę.
Dr Guy Goodwin, emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii powiedział, że wyniki badania wykazały natychmiastową, szybką, szybko działającą, trwałą odpowiedź na 25 miligramów (COMP360).
„Psylocybinę można wyekstrahować z magicznych grzybów, ale nasz związek nie jest pozyskiwany w ten sposób. Jest syntetyzowany w procesie czysto chemicznym w celu wytworzenia postaci krystalicznej” – powiedział Goodwin, który jest dyrektorem medycznym COMPASS Pathways, firmy produkującej COMP360 i przeprowadzającej badanie
Psylocybina łagodzi objawy depresji – eksperci uznali wyniki za obiecujące
Za pomocą badania wykazano, że u osób, które przyjmowały 25mg psylocybiny prawdopodobieństwo łagodzenia objawów było prawie trzy razy większe niż u osób przyjmujących 1mg. Odpowiedź na leczenie również była bardzo szybka.
„Maksymalny efekt był widoczny dzień po otrzymaniu leczenia. Kontrastuje to ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi, których maksymalne działanie wymaga kilku tygodni.” – powiedział w oświadczeniu dr Anthony Cleare, profesor psychofarmakologii i zaburzeń afektywnych w King’s College London, który jednak nie brał udziału w badaniu
Zanim psylocybina uznana zostanie za lek na depresję do użytku klinicznego przeprowadzić należy dalsze badania. Efekty leczenia zaczęły ustępować po trzech miesiącach i naukowcy muszą sprawdzić jak najlepiej zapobiegać nawrotom depresji. Nie wiadomo także wystarczająco dużo o potencjalnych skutkach ubocznych. W przypadku tego badania działania niepożądane odnotowane we wszystkich grupach obejmowały bóle głowy, nudności i myśli samobójcze.
„Chociaż profil bezpieczeństwa wydaje się ogólnie zachęcający, oczywiście należy zachować dużą ostrożność przy stosowaniu substancji psychoaktywnych, takich jak psylocybina. Zaplanowano większe badania i mamy nadzieję, że pomogą odpowiedzieć na te pytania.” – powiedział dr Anthony Cleare
Na oporną na leczenie depresję cierpi około 100 milionów ludzi na całym świecie, a zatem – zdaniem naukowców – wyniki badania są krokiem we właściwym kierunku. Krytycy wyrazili jednak swoje zaniepokojenie, że takie badania mogą doprowadzić do wzrostu wykorzystania magicznych grzybów w warunkach niefarmaceutycznych.
Źródło: edition.cnn.com, cnbc.com